NPU Class Schedule

Select Term
Please Select Term
2017 Spring Class Schedule
Dean: Dr. Iwagoshi, Thawi |  RSS Feed

School of Engineering

Computer Science
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 CS204-A   Program Design and Analysis in C Language 3.0 IT200 Dr. K. Cheung
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
South - 304
2 CS204L-A   C Language Lab 1.0 Dr. K. Cheung
Sat 3:15 PM - 5:05 PM
South - 304
3 CS350-A   Data Structures 3.0 CS204 Mr. K. Lin
Sat 3:15 PM - 6:05 PM
South - 307
The students are required to take the matching lab course.
4 CS350L-A   Data Structures Lab 1.0 CS204L Mr. K. Lin
Tue 7:00 PM - 8:50 PM
East - 117
5 CS360-A   Object-Oriented Programming in C++ 3.0 CS204 Dr. H. Chang
Tue 12:15 PM - 3:05 PM
East - 134
The students are required to take the matching lab course.
6 CS360L-A1   Object-Oriented Programming in C++ Lab 1.0 CS204L Dr. H. Chang
Tue 3:15 PM - 5:05 PM
East - 101
7 CS385-A   Unix/Linux Shell and Python Scripting 3.0 CS230 Dr. T. Sun
Mon 12:15 PM - 3:05 PM
East - 113
The students are required to take the matching lab course.
8 CS385L-A   Unix/Linux Shell and Python Scripting Lab 1.0 CS230L Dr. T. Sun
Mon 4:00 PM - 5:50 PM
East - 117
9 CS453   Compiler Design 3.0 CS350 Dr. T. Sun
TA: Ms. HU, YUE;
Mon 9:15 AM - 12:05 PM
East - 113
10 CS457-A   Data Modeling and Implementation Techniques 3.0 CS204 or PCS02 or CS360 Dr. K. Teng
TA: Ms. HU, YUE;
Fri 6:15 PM - 9:05 PM
East - 107
The students are required to take the matching lab course.
11 CS457L-A1   Database Technologies Lab 1.0 CS360L or CS204L Dr. K. Teng
Sat 12:15 PM - 2:05 PM
West - 233
12 CS470-A   Network Engineering and Management 3.0 CS204 or PCS02 or CS360 Mr. J. Connor
TA: Mr. PATEL, NISHANT RAJESH;
Thu 3:15 PM - 6:05 PM
East - 136
13 CS470L-A   Network Engineering Lab 1.0 CS360L or PCS02L or CS204L Mr. J. Connor
TA: Mr. PATEL, NISHANT RAJESH;
Thu 1:15 PM - 3:05 PM
East - 117
14 CS480-A   Java and Internet Applications 3.0 CS360 or PCS02 Dr. K. Cheung
TA: Mr. ZHENG, XIAOYU;
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
South - 303
The students are required to take the matching lab course.
15 CS480L   Java Programming Lab 1.0 CS360L Dr. K. Cheung
TA: Mr. ZHENG, XIAOYU;
Wed 6:15 PM - 8:05 PM
East - 117
16 CS501-A   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Dr. T. Iwagoshi
TA: Ms. SINGH, PREETU;
Wed 3:15 PM - 6:05 PM
South - 304
17 CS501-B   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Dr. J. Vasudevamurthy
TA: Ms. SINGH, PREETU;
Thu 6:15 PM - 9:05 PM
South - 311
18 CS510-A   Advanced UNIX/LINUX Programming 3.0 CS470 Mr. R. Lin
TA: Ms. VAVITIKALVA, SREE LATHA;
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
South - 307
19 CS515-A   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Dr. B. Zhang
Wed 6:15 PM - 9:05 PM
East - 108
20 CS515-B   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Mr. I. Malik
TA: Mr. KHAN, MOHAMMED QAMRUZAMA;
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
South - 308
21 CS521-B   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Ho
TA: Mr. SYED, ABDUL RAHMAN;
Tue 12:15 PM - 3:05 PM
South - 312
22 CS522-A   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Mr. C. Mori
TA: Ms. PATEL, AKETABEN RAJESHKUMAR;
TA: Ms. ANAND, SINDHU;
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
West - 204
23 CS522-B   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Mr. C. Mori
TA: Ms. PATEL, AKETABEN RAJESHKUMAR;
TA: Ms. ANAND, SINDHU;
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
West - 204
24 CS522-C   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. L. Mcmahan
Wed 12:15 PM - 3:05 PM
West - 204
25 CS526   Advanced Web Programming 3.0 PCS02 or ( CS350 and CS360 ) Dr. K. Cheung
TA: Ms. MORAPAKALA LAKSHMI BINDU, MADHAVI;
Fri 6:15 PM - 9:05 PM
South - 304
26 CS532-A   Advanced Internet Programming and Design 3.0 CS480 or CS480 Dr. N. Vander Zanden
TA: Ms. SINGH, PREETU;
Thu 6:15 PM - 9:05 PM
South - 303
27 CS535-A   Network Security Fundamentals 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Mr. PATEL, KARANKUMAR MAHENDRAKUMAR;
Wed 6:15 PM - 9:05 PM
South - 312
28 CS540-A   Advanced Database Administration 3.0 CS457 or CS457 Dr. V. Bhaskar
TA: Ms. SUPREET KAUR;
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
East - 135
29 CS540-B   Advanced Database Administration 3.0 CS457 or CS457 Dr. K. Teng
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
East - 107
30 CS547-A   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. M. Wang
TA: Mr. FAHED SULTAN;
Wed 3:15 PM - 6:05 PM
South - 312
31 CS547-B   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. G. Jen
TA: Mr. EDALA, VAMSI KRISHNA;
Tue 6:15 PM - 9:05 PM
West - 204
32 CS548-A   Web Services Techniques and REST Technologies 3.0 CS480 Dr. N. Vander Zanden
TA: Ms. MORAPAKALA LAKSHMI BINDU, MADHAVI;
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
South - 304
33 CS550-A   Data Mining and Business Intelligence 3.0 CS457 or CS457 Dr. V. Bhaskar
TA: Ms. SUPREET KAUR;
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
East - 108
34 CS556-A   Mobile Applications on iPhone Platform 3.0 CS360 or PCS02 Ms. C. Fang
TA: Mr. RATHINAVELU SIVASANKARAN, SHREE KUMAAR;
Thu 9:15 AM - 12:05 PM
West - 204
35 CS556-B   Mobile Applications on iPhone Platform 3.0 CS360 or PCS02 Ms. C. Fang
TA: Mr. RATHINAVELU SIVASANKARAN, SHREE KUMAAR;
Thu 12:15 PM - 3:05 PM
West - 204
36 CS557-A   Web Front-end Programming for Mobile Devices 3.0 CS350 or CS360 or PCS02 Dr. K. Cheung
TA: Ms. KALAGARLA, SWATHI HEMA;
Tue 6:15 PM - 9:05 PM
South - 304
37 CS565-A   Advanced Network Management 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Ms. ANAND, SINDHU;
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
South - 312
38 CS570-A   Big Data Processing - MapReduce Programming 3.0 CS480 or CS480 Dr. H. Chang
Wed 6:15 PM - 9:05 PM
East - 136
39 CS570-B   Big Data Processing - MapReduce Programming 3.0 CS480 or CS480 Dr. K. Cheung
TA: Ms. HU, YUE;
Thu 6:15 PM - 9:05 PM
South - 304
40 CS575-A   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Mr. SAINI, SIDDHANT RAMCHANDRA;
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
South - 312
41 CS575-B   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. M. Akhoirshida
TA: Ms. IFFATH AYESHA;
Mon 6:15 PM - 9:05 PM
West - 204
42 CS589   Special Topics: Introduction to SAS 3.0 MATH208 or PBUS04 or BUS460 or PBUS07L Dr. M. Wang
Mon 9:15 AM - 12:05 PM
South - 312
43 CS595-B   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. M. Wang
Wed 6:15 PM - 9:05 PM
South - 311
44 CS595-C   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Mon 12:15 PM - 3:05 PM
South - 304
45 CS595-D   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Tue 12:15 PM - 3:05 PM
South - 304
46 CS595-E   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Tue 9:15 AM - 12:05 PM
South - 304
47 CS595-F   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Mon 3:15 PM - 6:05 PM
South - 304
48 CS595-G   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Tue 3:15 PM - 6:05 PM
South - 304
49 CS595-J   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. M. Wang
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
South - 311
50 CS595-L   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. K. Teng
Fri 3:15 PM - 6:05 PM
East - 107
51 CS595-M   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. J. Kim
Sat 3:15 PM - 6:05 PM
West - 204
52 CS595-N   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. R. Alomari
Thu 6:15 PM - 9:05 PM
East - 107
Computer Systems Engineering
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 CE530   Embedded Software Design in Linux 3.0 CE450 or CE450 Dr. L. Mcmahan
Wed 3:15 PM - 6:05 PM
West - 204
2 CE595-A   Computer Systems Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. S. Tong
Sat 3:15 PM - 6:05 PM
East - 134
3 DCE698   Dissertation - I 6.0 DCE602 Dissertation Advisor N/A
4 DCE699   Dissertation - II 6.0 DCE698 Dissertation Advisor N/A
Electrical Engineering
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 EE205-A   Fundamentals of Digital Electronics 3.0 MATH201 Mr. T. Lam
Wed 6:15 PM - 9:05 PM
East - 134
2 EE205L-A   Digital Electronics Lab - I 1.0 Mr. T. Lam
Sat 11:15 AM - 1:05 PM
East - 117
3 EE450-A   Systems Analysis and Simulations 3.0 MATH205 Dr. A. Pirooz
Tue 6:15 PM - 9:05 PM
East - 134
The students are required to take the matching lab course.
4 EE450L-A   Systems Analysis and Simulations Lab 1.0 Dr. A. Pirooz
Sat 9:15 AM - 11:05 AM
East - 117
5 EE461-A   Digital Design and HDL 3.0 EE323 Dr. Y. Ren
Wed 6:15 PM - 9:05 PM
East - 107
The students are required to take the matching lab course.
6 EE461L-A   Verilog HDL Lab 1.0 Dr. Y. Ren
Thu 6:15 PM - 8:05 PM
East - 117
7 EE468-A   Microelectronics Circuit Design and Analysis 3.0 EE301 Mr. A. Yang
TA: Mr. KANDKUR, PRAJWAL DATTATRAYA;
Sat 3:15 PM - 6:05 PM
East - 135
8 EE505-A   Advanced Digital IC Design 3.0 EE468 or EE468 Mr. H. Su
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
South - 306
9 EE508-A   VLSI Design (Place and Route) 3.0 EE461 or EE461 Mr. A. Yang
TA: Mr. KANDKUR, PRAJWAL DATTATRAYA;
Fri 3:15 PM - 6:05 PM
East - 136
10 EE509-A   Mobile and Wireless Communication 3.0 EE452 or EE450 Dr. J. Kim
Fri 12:15 PM - 3:05 PM
East - 134
11 EE511-A   Advanced Analog IC Design 3.0 EE468 Dr. A. Bhattacharya
TA: Ms. IFFATH AYESHA;
Fri 9:15 AM - 12:05 PM
East - 107
12 EE520-B   Advanced FPGA Design and Implementations 3.0 EE461 Mr. A. Patra
TA: Ms. CHAUHAN, KRISHNARAJE VIBHAJI;
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
East - 134
13 EE589-A   Special Topics: ASIC Post Silicon Validation and High Speed Circuit Board Design 3.0 Mr. A. Patra
TA: Ms. IFFATH AYESHA;
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
East - 134
14 EE595-A   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. P. Hsu
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
East - 135
15 EE595-B   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Y. Ren
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
East - 113
16 EE595-C   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Y. Ren
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
East - 113
17 EE616-A   Design Verification with System Verilog 3.0 EE461 Mr. A. Yang
TA: Mr. KANDKUR, PRAJWAL DATTATRAYA;
Wed 9:15 AM - 12:05 PM
East - 136


Dean: Mr. Connor, James |  RSS Feed

School of Business & Information Technology

Business Administration & Information Technology
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 ACC202-A   Principles of Accounting - II 3.0 ( ACC201 or PBUS03 or PBUS06 ) and ACC201L Dr. F. Chu
Tue 6:15 PM - 9:05 PM
East - 113
2 ACC202L-A   Basic Accounting Lab - II 1.0 Dr. F. Chu
Tue 12:15 PM - 2:05 PM
East - 101
3 ACC490-A   Introduction to Taxation 3.0 ACC201 or PBUS03 Dr. F. Chu
TA: Mr. RAO, CHIRVIN BHARATKUMAR;
Fri 6:15 PM - 9:05 PM
East - 113
4 BUS445-A   Professional Development 3.0 ENGL101 Dr. M. Ghazvini
TA: Mr. BHAKTA, JAYDIPKUMAR SURESHBHAI;
Wed 12:15 PM - 3:05 PM
East - 108
5 BUS460-A   Introduction to Business Analytics 2.0 Mr. M. Aquilina
Mon 6:15 PM - 8:05 PM
East - 134
6 BUS460L-A   Business Analytics Lab 1.0 Mr. M. Aquilina
Fri 3:15 PM - 5:05 PM
East - 117
7 DBA698   Dissertation - I 6.0 DBA602 Dissertation Advisor N/A
8 DBA699   Dissertation - II 6.0 DBA698 Dissertation Advisor N/A
9 DMG460   Introduction to Animation 3.0 Dr. T. Sun
Thu 6:15 PM - 9:05 PM
East - 135
10 ECON201   Macroeconomics 3.0 ENGL101 Dr. Y. Huang
Mon 3:15 PM - 6:05 PM
South - 308
11 FIN310   Fundamentals of Finance 3.0 ACC201 Mr. M. Aquilina
Fri 9:15 AM - 12:05 PM
East - 134
12 FIN450L   Financial Management SAP Lab 1.0 Dr. F. Chu
TA: Mr. RAO, CHIRVIN BHARATKUMAR;
Sat 12:15 PM - 2:05 PM
East - 101
13 FIN501-A   Financial Management 3.0 FIN310 or PBUS03 or PBUS06 Dr. J. Wu
Thu 9:15 AM - 12:05 PM
South - 307
14 FIN522   International Trade and Investment 3.0 FIN501 Dr. J. Wu
TA: Ms. LAU, YUET HUNG;
Thu 12:15 PM - 3:05 PM
South - 307
15 FIN568   Corporate Finance 3.0 FIN501 Dr. J. Wu
TA: Ms. SHINDE, SHWETA NAMDEO;
Fri 12:15 PM - 3:05 PM
South - 307
16 FIN585   International Finance 3.0 FIN501 Dr. J. Wu
TA: Ms. SHINDE, SHWETA NAMDEO;
Fri 3:15 PM - 6:05 PM
South - 307
17 HRM531   Human Resource Management 3.0 MGT201 or MGT310 or PBUS01 or PBUS05 Dr. B. Bishop

18 IT310   Introduction to Information Technology 3.0 IT200 or CS150 Mr. A. Yang
Fri 6:15 PM - 9:05 PM
East - 136
19 IT450-A   Enterprise Information System Fundamentals 3.0 IT310 or PBUS04 or PBUS07 or PBUS05 Dr. Y. Huang
TA: Ms. MILIVOJEVIC, SONJA;
Tue 3:15 PM - 6:05 PM
South - 308
20 IT501   Business Analytics and Applications 3.0 BUS501 or ( CS204 and MATH208 ) or BUS460 Mr. A. Banafa
TA: Ms. CHAUDHARI, KRUTI YOGESHKUMAR;
Mon 9:15 AM - 12:05 PM
South - 304
21 IT553   Business Intelligence and CRM 3.0 CS470 or IT450 Dr. Y. Huang
TA: Ms. LAU, YUET HUNG;
Tue 12:15 PM - 3:05 PM
South - 308
22 LAW310   Introduction to Business Law 3.0 ENGL101 Dr. S. Fichera

23 MBA595-A   Business Administration Capstone Course 3.0 MGT530 Dr. F. Chu
Wed 6:15 PM - 9:05 PM
East - 113
24 MBA595-B   Business Administration Capstone Course 3.0 MGT530 Dr. M. Wang
Sat 3:15 PM - 6:05 PM
South - 311
25 MGT310   Principles of Management 3.0 ENGL101 Dr. J. Wu
Thu 3:15 PM - 6:05 PM
South - 307
26 MGT450   Organizational Behavior and Management 3.0 MGT310 or MGT201 or PBUS01 or PBUS05 Mr. J. Kas Osoka
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
East - 108
27 MGT460L-A2   Production and Operations Management SAP Lab 1.0 PBUS05 or PBUS05L Dr. G. Jen
Sat 9:15 AM - 11:05 AM
West - 233
28 MGT480   Entrepreneurship 3.0 MGT201 or MGT310 or PBUS01 or PBUS05 Dr. J. Nysather
Sat 12:15 PM - 3:05 PM
East - 107
29 MGT530-A   Logistics and Operations Management 3.0 MGT310 or PBUS01 or MGT201 or PBUS05 Dr. S. Hyatt
TA: Ms. Liu, Pianpian;
Fri 6:15 PM - 9:05 PM
South - 306
30 MGT542   Technology and Product Management 3.0 BUS501 or BUS460 Dr. M. Wang
Thu 6:15 PM - 9:05 PM
South - 312
31 MGT550   Global Outsourcing Project Management 3.0 BUS501 or BUS460 Dr. S. Sinha
Tue 6:15 PM - 9:05 PM
East - 136
32 MKT450   Marketing Management 3.0 MKT310 or PBUS02 or PBUS05 Dr. J. Nysather
Sat 3:15 PM - 6:05 PM
East - 107


Dean: Mr. Connor, James |  RSS Feed

General Studies

Career Development
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 P450-A   Career Development 1.0 Dr. M. Ghazvini
TA: Mr. BHAKTA, JAYDIPKUMAR SURESHBHAI;
Wed 11:00 AM - 12:00 PM
East - 108
Curricular Practical Training
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 CPT401   Curricular Practicum 1.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

2 CPT402   Curricular Practicum 2.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

3 CPT501-A   Curricular Practicum 1.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

4 CPT501-B   Curricular Practicum 1.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Dr. J. Weng

5 CPT502-A   Curricular Practicum 2.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

General Education
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 ENGL115   Public Speaking 3.0 ESL401 or ESL401 Ms. S. Chohan
Tue 9:15 AM - 12:05 PM
East - 107
2 ENGL210   Intercultural Communication 3.0 Ms. S. Chohan
TA: Ms. DING, LIPING;
Wed 9:15 AM - 12:05 PM
East - 107
3 HU250   News Reading 3.0 ENGL101 Dr. H. Kardevani
Mon 3:15 PM - 6:05 PM
South - 307
4 HU280   Principles of Ethics 3.0 ENGL101 Mr. M. Leinhos
Mon 9:15 AM - 12:05 PM
East - 107
5 MATH202   Calculus-II 3.0 MATH201 Dr. J. Kim
Thu 9:15 AM - 12:05 PM
East - 134
6 MATH203   Linear Algebra 3.0 MATH201 Dr. J. Kim
Fri 6:15 PM - 9:05 PM
East - 134
7 MATH208   Statistics 3.0 Pre-calculus subjects Dr. J. Kim
Fri 3:15 PM - 6:05 PM
East - 134
8 PHYS101   Introduction to Physical Sciences 3.0 Pre-calculus subjects Dr. Z. Shi
Mon 6:15 PM - 9:05 PM
East - 136
9 PHYS202   Physics - II 3.0 PHYS201 Dr. C. Huang
Tue 9:15 AM - 12:05 PM
East - 108
10 PHYS202L   Physics Lab - II 1.0 Dr. C. Huang
Tue 12:15 PM - 3:05 PM
East - 117
11 PHYS301   Introduction to Device Physics 3.0 PHYS202 Mr. M. Bailey
Mon 6:15 PM - 9:05 PM
East - 108
12 SOC215   Introduction to Sociology 3.0 ENGL101 or ENGL110 Mr. M. Leinhos
TA: Ms. DING, LIPING;
Mon 6:15 PM - 9:05 PM
East - 107
13 SOC245   Health Psychology 3.0 ENGL101 Mr. D. Bradley
Wed 3:15 PM - 6:05 PM
East - 108
14 SOC250   Public Administration 3.0 ENGL101 Mr. M. Leinhos
TA: Ms. DING, LIPING;
Wed 12:15 PM - 3:05 PM
East - 107


Others

Pre-Business
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 PBUS05-A   Essentials of US Corporate Business Management 0.0 Dr. D. Paul
Thu 6:15 PM - 9:05 PM
South - 306
2 PBUS06-A   Essentials of US Corporate Accounting and Finance 0.0 Dr. F. Chu
Sat 9:15 AM - 12:05 PM
East - 136


Back to top
©2017 Northwestern Polytechnic University. All rights reserved. OSCII V2.1.1.10