NPU Class Schedule

Select Term
Please Select Term
2016 Fall Class Schedule
Dean: Dr. Iwagoshi, Thawi |  RSS Feed

School of Engineering

Computer Science
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 CS200   Discrete Logic 3.0 Pre-calculus subjects Dr. B. Liu
Wed 3:15 PM - 6:15 PM
East - 136
2 CS204-A   Program Design and Analysis in C Language 3.0 IT200 Dr. P. Jain
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
East - 108
3 CS204L-A   C Language Lab 1.0 Ms. S. Medipally
Tue 1:00 PM - 3:00 PM
East - 101
4 CS230-A   Introduction to Unix/Linux 3.0 IT200 Ms. J. Thankappan
Fri 9:15 AM - 12:15 PM
East - 108
5 CS230L-A   Unix/Linux Lab - I 1.0 Mr. M. Kang
Fri 3:30 PM - 5:30 PM
East - 101
6 CS350-A   Data Structures 3.0 CS204 Mr. K. Nguyen
TA: Ms. PATEL, TEJESHRI RAJESH;
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
South - 306
The students are required to take the matching lab course.
7 CS350L-A   Data Structures Lab 1.0 CS204L Mr. K. Lin
Tue 7:00 PM - 9:00 PM
West - 233
8 CS360-A   Object-Oriented Programming in C++ 3.0 CS204 Mr. L. Lam
Grader: Mr. CHILAKALAPUDI, VAMSIKRISHNA SAI;
Thu 9:15 AM - 12:15 PM
East - 107
The students are required to take the matching lab course.
9 CS360L-A1   Object-Oriented Programming in C++ Lab 1.0 CS204L Ms. S. Medipally
LA: Mr. KARLAPATI, LAKSHMI DEEPAK;
Tue 5:00 PM - 7:00 PM
East - 117
10 CS385-A   Unix/Linux Shell and Python Scripting 3.0 CS230 Dr. T. Sun
Thu 12:15 PM - 3:15 PM
West - 202
The students are required to take the matching lab course.
11 CS385L-A   Unix/Linux Shell and Python Scripting Lab 1.0 CS230L Ms. S. Anand
Thu 4:00 PM - 6:00 PM
East - 117
12 CS457-B   Data Modeling and Implementation Techniques 3.0 CS204 or PCS02 or CS360 Dr. K. Teng
TA: Mr. KAKALIS, ABHISHEK MOHAN;
Mon 9:15 AM - 12:15 PM
East - 135
The students are required to take the matching lab course.
13 CS457L-B1   Database Technologies Lab 1.0 CS360L or CS204L Dr. G. Jen
LabInstructor: Mr. YU, HAO;
Fri 9:00 AM - 11:00 AM
East - 117
14 CS457L-B2   Database Technologies Lab 1.0 CS360L or CS204L Ms. J. Thankappan
TA: Ms. THATTEPALLY LAXMI DEEPIKA;
Fri 6:00 PM - 8:00 PM
West - 233
15 CS470-A   Network Engineering and Management 3.0 CS204 or PCS02 or CS360 Mr. J. Connor
TA: Mr. BODA, SATYA KRISHNA SURENDRA GUPTA;
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
East - 150
16 CS470-B   Network Engineering and Management 3.0 CS204 or PCS02 or CS360 Mr. J. Connor
TA: Mr. BODA, SATYA KRISHNA SURENDRA GUPTA;
Mon 9:15 AM - 12:15 PM
East - 150
17 CS470L   Network Engineering Lab 1.0 CS360L or PCS02L or CS204L Ms. S. Anand
Tue 3:00 PM - 5:00 PM
East - 110
18 CS480-C   Java and Internet Applications 3.0 CS360 or PCS02 Mr. U. Singh
Grader: Mr. CHILAKALAPUDI, VAMSIKRISHNA SAI;
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
East - 109
The students are required to take the matching lab course.
19 CS480L-C   Java Programming Lab 1.0 CS360L Mr. T. Chandra
TA: Mr. KOTTE, GIRISH KUMAR;
Sat 3:15 PM - 5:15 PM
North - 905
20 CS480-D   Java and Internet Applications 3.0 CS360 or PCS02 Ms. A. Iyer
TA: Ms. OLETI, MEENA;
Fri 9:15 AM - 12:15 PM
East - 109
The students are required to take the matching lab course.
21 CS480L-D   Java Programming Lab 1.0 CS360L Ms. S. Medipally
TA: Mr. MUNDRATHI, JAYANTHRAM;
Tue 11:00 AM - 1:00 PM
North - 905
22 CS501-A   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Mr. K. Lin
TA: Ms. PENG, YUJIE;
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
South - 308
23 CS501-B   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Ms. J. Thankappan
TA: Mr. ANSARI, MOHAMMED IBRAHIM ALI;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
South - 304
24 CS501-C   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Dr. T. Iwagoshi
TA: Ms. SINGH, PREETU;
Wed 3:15 PM - 6:15 PM
South - 311
25 CS501-F   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Dr. J. Vasudevamurthy
TA: Ms. SHETTY, MANJUSHREE;
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
South - 311
26 CS501-G   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Ms. J. Thankappan
TA: Mr. ANSARI, MOHAMMED IBRAHIM ALI;
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
OEC - 600
27 CS501-H   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Mr. K. Lin
TA: Ms. OLETI, MEENA;
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
South - 307
28 CS501-I   Advanced Structured Programming and Algorithms 3.0 CS480 Dr. S. Tong
TA: Mr. VUDUMULA, SWAROOP REDDY;
Grader: Ms. OLETI, MEENA;
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
North - 902
29 CS510-B   Advanced UNIX/LINUX Programming 3.0 CS470 Mr. R. Lin
TA: Ms. VAVITIKALVA, SREE LATHA;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
South - 311
30 CS510-C   Advanced UNIX/LINUX Programming 3.0 CS470 Mr. K. Nguyen
TA: Ms. VAVITIKALVA, SREE LATHA;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 138
31 CS515-A   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Mr. I. Malik
TA: Mr. KHAN, MOHAMMED QAMRUZAMA;
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
East - 150
32 CS515-B   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Mr. A. Mittal
TA: Mr. MATTA, RAHUL REDDY;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
OEC - 600
33 CS515-C   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Mr. I. Malik
TA: Ms. MANNAVA, SUPRIYA;
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
South - 304
34 CS515-D   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Dr. B. Zhang
TA: Mr. GELLI, AMITH;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
OEC - 600
35 CS515-E   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Mr. A. Mittal
TA: Mr. MATTA, RAHUL REDDY;
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
South - 304
36 CS515-F   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Mr. A. Mittal
TA: Mr. MATTA, RAHUL REDDY;
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
South - 304
37 CS515-G   UNIX/Linux Network Programming 3.0 CS470 Mr. A. Mittal
TA: Mr. MATTA, RAHUL REDDY;
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
North - 902
38 CS521-A   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Connor
TA: Mr. TANGUTURI, MAHESH;
TA: Mr. PATIBANDLA, PRAJEET KUMAR;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
OEC - 600
39 CS521-B   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Connor
TA: Mr. KULKARNI, SAMEER RAVINDRA;
TA: Mr. PATIBANDLA, PRAJEET KUMAR;
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
East - 150
40 CS521-C   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Ho
Grader: Mr. KHAITALAPURAM, SRIKANTH;
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
West - 204
41 CS521-D   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Connor
TA: Mr. THERATPALI, MANIDEEP;
TA: Mr. PATIBANDLA, PRAJEET KUMAR;
Mon 12:15 PM - 3:15 PM
East - 150
42 CS521-E   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Connor
TA: Mr. THERATPALI, MANIDEEP;
TA: Mr. PATIBANDLA, PRAJEET KUMAR;
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
East - 150
43 CS521-H   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Ho
Grader: Mr. KHAITALAPURAM, SRIKANTH;
Tue 9:15 AM - 12:15 PM
West - 204
44 CS521-M   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Ho
Grader: Ms. NALLURI, SWATHI;
Wed 9:15 AM - 12:15 PM
South - 312
45 CS521-N   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Ho
Grader: Ms. NALLURI, SWATHI;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
South - 312
46 CS521-Q   Software Project Management 3.0 CS360 or PCS02 Mr. J. Connor
TA: Mr. KULKARNI, SAMEER RAVINDRA;
TA: Mr. PATIBANDLA, PRAJEET KUMAR;
Fri 12:15 PM - 3:15 PM
East - 150
47 CS522-B   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. L. Mcmahan
TA: Ms. BAVISHI, DHARA MUKESH;
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
South - 307
48 CS522-C   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. V. Bhaskar
TA: Ms. DUMPALA, ANUSHA;
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
West - 204
49 CS522-D   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Mr. C. Mori
TA: Mr. KAKALIS, ABHISHEK MOHAN;
Grader: Mr. GUBBA, VIKAS;
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
North - 901
50 CS522-E   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. L. Mcmahan
Grader: Mr. ARUTLA, DEEXITH REDDY;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
South - 303
51 CS522-F   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. T. Sun
TA: Mr. GANNAMANENI, RAGHAVENDRA;
Grader: Mr. NANDULA, CHAITANYA KUMAR;
Mon 12:15 PM - 3:15 PM
West - 204
52 CS522-G   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. L. Mcmahan
Grader: Mr. TANGUTURI, MAHESH;
Wed 3:15 PM - 6:15 PM
South - 306
53 CS522-K   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. T. Sun
TA: Mr. GANNAMANENI, RAGHAVENDRA;
Wed 9:15 AM - 12:15 PM
South - 308
54 CS522-L   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Mr. C. Mori
TA: Ms. PATEL, AKETABEN RAJESHKUMAR;
Grader: Mr. GUBBA, VIKAS;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
North - 901
55 CS522-M   Software Quality Assurance and Test Automation 3.0 CS480 Dr. V. Bhaskar
Grader: Mr. GURUSAMY, SIVASAILAM;
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
West - 202
56 CS526-A   Advanced Web Programming 3.0 PCS02 or ( CS350 and CS360 ) Dr. K. Cheung
TA: Ms. DARJI, AVANIKA MAHESHBHAI;
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
South - 304
57 CS526-B   Advanced Web Programming 3.0 PCS02 or ( CS350 and CS360 ) Dr. K. Cheung
TA: Ms. HU, YUE;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
South - 304
58 CS532-A   Advanced Internet Programming and Design 3.0 CS480 or CS480 Dr. N. Vander Zanden
TA: Ms. JADHAV, ADITI ASHOK;
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
South - 311
59 CS532-B   Advanced Internet Programming and Design 3.0 CS480 or CS480 Dr. K. Cheung
TA: Ms. KATIPELLY, RAMYA;
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
South - 304
60 CS532-C   Advanced Internet Programming and Design 3.0 CS480 or CS480 Dr. K. Cheung
TA: Ms. JADHAV, ADITI ASHOK;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
South - 304
61 CS532-G   Advanced Internet Programming and Design 3.0 CS480 or CS480 Dr. T. Iwagoshi
TA: Mr. PATIBANDLA, PRAJEET KUMAR;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
South - 304
62 CS535-A   Network Security Fundamentals 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Mr. GOGINENI, PURNACHANDRA RAO;
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
South - 312
63 CS535-B   Network Security Fundamentals 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Mr. GOGINENI, PURNACHANDRA RAO;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
South - 312
64 CS535-C   Network Security Fundamentals 3.0 CS470 Mr. M. Kang
Grader: Ms. KESIREDDY, MADHURI;
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
South - 308
65 CS535-D   Network Security Fundamentals 3.0 CS470 Dr. J. Kim
Grader: Mr. SAVALIA, DEVANG JAYANTILAL;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
South - 308
66 CS535-E   Network Security Fundamentals 3.0 CS470 Mr. M. Kang
Grader: Mr. KARANAM, RAMESH;
Thu 3:15 PM - 6:15 PM
South - 304
67 CS535-F   Network Security Fundamentals 3.0 CS470 Dr. J. Kim
Grader: Mr. SOLANKI, RAJVEERSINH PRAVINSINH;
Mon 3:15 PM - 6:15 PM
South - 308
68 CS540-A   Advanced Database Administration 3.0 CS457 or CS457 Dr. V. Bhaskar
TA: Mr. GURUSAMY, SIVASAILAM;
Mon 3:15 PM - 6:15 PM
West - 204
69 CS540-B   Advanced Database Administration 3.0 CS457 or CS457 Dr. K. Teng
TA: Ms. HU, YUE;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
South - 306
70 CS540-C   Advanced Database Administration 3.0 CS457 or CS457 Dr. K. Teng
TA: Mr. SIDDIQUE, MOHAMMED KAREEMUDDIN;
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
South - 312
71 CS540-D   Advanced Database Administration 3.0 CS457 or CS457 Dr. K. Teng
TA: Ms. HU, YUE;
Mon 12:15 PM - 3:15 PM
East - 135
72 CS540-F   Advanced Database Administration 3.0 CS457 or CS457 Dr. K. Teng
TA: Mr. SIDDIQUE, MOHAMMED KAREEMUDDIN;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
South - 311
73 CS547-A   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. G. Jen
TA: Mr. MODI, ARPIT JAGDISHKUMAR;
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
East - 150
74 CS547-C   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. G. Jen
TA: Mr. MODI, ARPIT JAGDISHKUMAR;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 150
75 CS547-D   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. P. Jain
TA: Mr. JAJU, KAPIL SHRINIWAS;
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
North - 901
76 CS547-E   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. M. Wang
Grader: Mr. DUDDUKURU, VENKATA SAI RAMANA KUMAR;
Wed 3:15 PM - 6:15 PM
South - 312
77 CS547-F   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. G. Jen
Grader: Ms. GANGARAJU, SAHITHI SUDHA;
TA: Mr. MODI, ARPIT JAGDISHKUMAR;
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
West - 204
78 CS547-G   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. M. Wang
TA: Ms. THATTEPALLY LAXMI DEEPIKA;
Mon 12:15 PM - 3:15 PM
South - 312
79 CS547-H   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. M. Wang
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
South - 312
80 CS547-K   Advanced Database Design and Analysis 3.0 CS457 or CS457 Dr. P. Jain
TA: Mr. JAJU, KAPIL SHRINIWAS;
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
East - 135
81 CS548   Web Services Techniques and REST Technologies 3.0 CS480 Dr. N. Vander Zanden
TA: Ms. GAJJAR, SHRADDHABEN RAJENDRAKUMAR;
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
South - 308
82 CS550-A   Data Mining and Business Intelligence 3.0 CS457 or CS457 Dr. T. Hsu
TA: Ms. KAVALI, LAVANYA MOUNIKA;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 150
83 CS550-B   Data Mining and Business Intelligence 3.0 CS457 or CS457 Dr. T. Hsu
TA: Ms. KAVALI, LAVANYA MOUNIKA;
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
OEC - 600
84 CS550-C   Data Mining and Business Intelligence 3.0 CS457 or CS457 Dr. T. Hsu
TA: Ms. INJINERI, ARCHANA;
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
South - 308
85 CS550-E   Data Mining and Business Intelligence 3.0 CS457 or CS457 Dr. T. Hsu
TA: Ms. KAVALI, LAVANYA MOUNIKA;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
East - 150
86 CS550-F   Data Mining and Business Intelligence 3.0 CS457 or CS457 Dr. H. Chang
TA: Ms. GOPAL, SUCHITRA;
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
East - 135
87 CS550-G   Data Mining and Business Intelligence 3.0 CS457 or CS457 Dr. V. Bhaskar
TA: Ms. DUMPALA, ANUSHA;
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
West - 204
88 CS551-A   Mobile Computing for Android Mobile Devices 3.0 CS480 Dr. H. Chang
TA: Mr. TYAGI, BHAVISHYA;
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
East - 107
89 CS556-A   Mobile Applications on iPhone Platform 3.0 CS360 or PCS02 Ms. C. Fang
TA: Ms. VORA, JELLY ATUL;
Thu 9:15 AM - 12:15 PM
South - 308
90 CS556-A1   Mobile Applications on iPhone Platform 3.0 CS360 or PCS02 Dr. M. Akhoirshida
TA: Mr. ANANTHA KUMAR, SHYAM SUNDER RAJU;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 134
91 CS556-B   Mobile Applications on iPhone Platform 3.0 CS360 or PCS02 Ms. C. Fang
TA: Ms. VORA, JELLY ATUL;
Thu 12:15 PM - 3:15 PM
South - 308
92 CS556-C   Mobile Applications on iPhone Platform 3.0 CS360 or PCS02 Dr. M. Akhoirshida
TA: Mr. ANANTHA KUMAR, SHYAM SUNDER RAJU;
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
East - 135
93 CS557-A   Web Front-end Programming for Mobile Devices 3.0 CS350 or CS360 or PCS02 Dr. K. Cheung
TA: Ms. KATIPELLY, RAMYA;
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
South - 304
94 CS557-B   Web Front-end Programming for Mobile Devices 3.0 CS350 or CS360 or PCS02 Dr. H. Chang
TA: Mr. SAINI, SIDDHANT RAMCHANDRA;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
East - 134
95 CS557-C   Web Front-end Programming for Mobile Devices 3.0 CS350 or CS360 or PCS02 Dr. K. Cheung
TA: Ms. KATIPELLY, RAMYA;
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
South - 304
96 CS565-A   Advanced Network Management 3.0 CS470 Dr. T. Sun
TA: Mr. GUNDAVARAM, UDAY KAMAL;
Grader: Mr. EARVA, RAVI KIRAN;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
North - 902
97 CS565-C   Advanced Network Management 3.0 CS470 Dr. T. Sun
Grader: Mr. SAVALIA, DEVANG JAYANTILAL;
TA: Mr. EARVA, RAVI KIRAN;
Mon 9:15 AM - 12:15 PM
West - 204
98 CS565-D   Advanced Network Management 3.0 CS470 Dr. T. Sun
Grader: Mr. SAVALIA, DEVANG JAYANTILAL;
TA: Mr. EARVA, RAVI KIRAN;
Thu 9:15 AM - 12:15 PM
West - 204
99 CS570-A   Big Data Processing - MapReduce Programming 3.0 CS480 or CS480 Mr. K. Nguyen
TA: Ms. PATEL, TEJESHRI RAJESH;
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
South - 312
100 CS570-C   Big Data Processing - MapReduce Programming 3.0 CS480 or CS480 Dr. H. Chang
TA: Mr. KADAKIA, KARAN HEMANK;
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
East - 108
101 CS570-D   Big Data Processing - MapReduce Programming 3.0 CS480 or CS480 Dr. K. Cheung
TA: Ms. GAJJAR, SHRADDHABEN RAJENDRAKUMAR;
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
South - 304
102 CS570-E   Big Data Processing - MapReduce Programming 3.0 CS480 or CS480 Ms. C. Fang
Grader: Mr. CHILKAMARRI, PRAVEEN KUMAR REDDY;
TA: Mr. ANANTHA KUMAR, SHYAM SUNDER RAJU;
Tue 9:15 AM - 12:15 PM
South - 304
103 CS571   Cloud Management- Hadoop Administration 3.0 CS480 or CS480 Dr. H. Chang
TA: Mr. SAINI, SIDDHANT RAMCHANDRA;
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
East - 113
104 CS575-A   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Mr. GUNDAVARAM, UDAY KAMAL;
Grader: Mr. VIJAYWARGIYA, ADITYA;
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
South - 312
105 CS575-B   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Mr. GUNDAVARAM, UDAY KAMAL;
Grader: Mr. VIJAYWARGIYA, ADITYA;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
South - 312
106 CS575-C   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Mr. M. Kang
Grader: Mr. DASAM, BALAKRISHNA;
Wed 9:15 AM - 12:15 PM
West - 204
107 CS575-D   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. C. He
TA: Ms. BELIDE, SHILPA;
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
South - 312
108 CS575-E   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. M. Akhoirshida
TA: Mr. VUDUMULA, SWAROOP REDDY;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
South - 312
109 CS575-F   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. M. Akhoirshida
TA: Mr. PULLURI, NARESH KUMAR;
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
South - 311
110 CS575-G   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. M. Akhoirshida
TA: Ms. PARAKALA, RAMYA;
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
OEC - 600
111 CS575-H   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Mr. M. Kang
Grader: Mr. DASAM, BALAKRISHNA;
Tue 9:15 AM - 12:15 PM
East - 108
112 CS575-I   Network Analysis & Testing 3.0 CS470 Dr. M. Akhoirshida
Grader: Mr. NANDULA, CHAITANYA KUMAR;
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
East - 134
113 CS589-A   Special Topics: Introduction to SAS 3.0 MATH208 or PBUS04 or BUS460 or PBUS07L Dr. M. Wang
Grader: Mr. PULIMAMIDI, RAHUL;
TA: Mr. RANGA, NIKHIL;
Mon 9:15 AM - 12:15 PM
South - 312
114 CS589-B   Special Topics: Introduction to SAS 3.0 MATH208 or PBUS04 or BUS460 or PBUS07L Dr. M. Wang
Grader: Mr. PULIMAMIDI, RAHUL;
TA: Mr. RANGA, NIKHIL;
Fri 12:15 PM - 3:15 PM
South - 312
115 CS589-C   Special Topics: Introduction to SAS 3.0 MATH208 or PBUS04 or BUS460 or PBUS07L Dr. M. Wang
TA: Mr. RANGA, NIKHIL;
Grader: Mr. PULIMAMIDI, RAHUL;
Thu 12:15 PM - 3:15 PM
South - 312
116 CS595-A   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. R. Alomari
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
East - 134
117 CS595-B   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. M. Wang
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
South - 312
118 CS595-C   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Mon 12:15 PM - 3:15 PM
OEC - 600
119 CS595-D   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Z. Shi
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
West - 204
120 CS595-E   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Z. Shi
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
South - 308
121 CS595-F   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Mon 3:15 PM - 6:15 PM
OEC - 600
122 CS595-G   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
OEC - 600
123 CS595-I   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
OEC - 600
124 CS595-J   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. K. Teng
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
South - 312
125 CS595-K   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
OEC - 600
126 CS595-L   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Z. Shi
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
North - 906
127 CS595-M   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Z. Shi
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
OEC - 600
128 CS595-N   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
OEC - 600
129 CS595-O   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. T. Iwagoshi
Fri 12:15 PM - 3:15 PM
South - 307
130 CS595-P   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. R. Alomari
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
South - 308
131 CS595-Q   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. J. Kim
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
East - 136
132 CS595-R   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. H. Chang
Thu 12:15 PM - 3:15 PM
East - 108
133 CS595-S   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. T. Iwagoshi
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
North - 902
134 CS595-T   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. A. Banafa
Thu 9:15 AM - 12:15 PM
OEC - 600
135 CS595-U   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. J. Kim
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
West - 204
136 CS595-V   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. S. Tong
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
North - 902
137 CS595-W   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Mr. I. Malik
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
South - 311
138 CS595-X   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. T. Iwagoshi
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
South - 303
139 CS595-Y   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. T. Iwagoshi
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
South - 308
140 CS595-Z   Computer Science Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. R. Alomari
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
East - 107
Computer Systems Engineering
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 CE305   Computer Organization 3.0 EE205 or IT200 Mr. K. Nguyen
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
South - 306
2 CE450-A   Fundamentals of Embedded Engineering 3.0 CS204 Dr. S. Tong
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
South - 303
3 CE450L-A   Embedded Engineering Lab 1.0 CS204L Mr. M. Kang
Mon 3:30 PM - 5:30 PM
East - 117
4 CE527   Embedded Systems in Windows CE Environment 3.0 CE450 or CE450 Dr. S. Tong
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
South - 306
5 CE595   Computer Systems Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. S. Tong
Sun 3:15 PM - 6:15 PM
South - 303
6 DCE698   Dissertation - I 6.0 DCE602 Dissertation Advisor N/A
7 DCE699   Dissertation - II 6.0 DCE698 Dissertation Advisor N/A
Electrical Engineering
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 EE205   Fundamentals of Digital Electronics 3.0 MATH201 Mr. T. Lam
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
East - 109
2 EE205L   Digital Electronics Lab - I 1.0 Dr. A. Chen
LA: Ms. LAKSHMANA, CHANDRAKALA;
Sun 9:15 AM - 11:15 AM
East - 101
3 EE301   Circuit Theory - II 3.0 EE210 or EE300 Dr. B. Liu
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
East - 107
4 EE323-A   Logic Design 3.0 EE205 Dr. C. White
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
East - 107
5 EE323L-A   Digital Electronics Lab - II 1.0 Dr. A. Chen
LA: Ms. LAKSHMANA, CHANDRAKALA;
Sun 12:15 PM - 2:15 PM
East - 101
6 EE450-A   Systems Analysis and Simulations 3.0 MATH205 Dr. V. Bhaskar
TA: Mr. KAKANI, VENKAT SAI ARVIND;
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
East - 134
The students are required to take the matching lab course.
7 EE450L-A   Systems Analysis and Simulations Lab 1.0 Dr. V. Bhaskar
TA: Mr. KAKANI, VENKAT SAI ARVIND;
Sun 2:00 PM - 4:00 PM
East - 117
8 EE461-A   Digital Design and HDL 3.0 EE323 Mr. A. Patra
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 138
The students are required to take the matching lab course.
9 EE461L-A   Verilog HDL Lab 1.0 Mr. A. Yang
Wed 3:15 PM - 5:15 PM
East - 101
10 EE468-A   Microelectronics Circuit Design and Analysis 3.0 EE301 Dr. A. Chen
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
East - 135
11 EE488-A   Computer Architecture 3.0 EE461 and CS204 Dr. C. White
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
East - 107
12 EE505-A   Advanced Digital IC Design 3.0 EE468 or EE468 Mr. H. Su
Grader: Mr. KANDKUR, PRAJWAL DATTATRAYA;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 136
13 EE505-C   Advanced Digital IC Design 3.0 EE468 or EE468 Mr. H. Su
Grader: Mr. KANDKUR, PRAJWAL DATTATRAYA;
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
East - 107
14 EE508-A   VLSI Design (Place and Route) 3.0 EE461 or EE461 Mr. Y. Liou
TA: Mr. ROWTHULA, SAI BAPANAIAH;
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
East - 113
15 EE508-C   VLSI Design (Place and Route) 3.0 EE461 or EE461 Dr. T. Sun
TA: Mr. GUNDAVARAM, UDAY KAMAL;
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
South - 312
16 EE509-A   Mobile and Wireless Communication 3.0 EE452 or EE450 Dr. J. Kim
Tue 9:15 AM - 12:15 PM
East - 150
17 EE509-B   Mobile and Wireless Communication 3.0 EE452 or EE450 Dr. A. Pirooz
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
East - 136
18 EE511-A   Advanced Analog IC Design 3.0 EE468 Dr. A. Bhattacharya
Grader: Mr. DIVI, KARTHIKEYA CHOWDARY;
Fri 9:15 AM - 12:15 PM
West - 204
19 EE511-B   Advanced Analog IC Design 3.0 EE468 Dr. J. Tai
TA: Mr. JAMMANA, MURALI KRISHNA REDDY;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 109
20 EE511-C   Advanced Analog IC Design 3.0 EE468 Mr. A. Yang
TA: Ms. MANNARU, NAGA SREE VIDYA;
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
East - 136
21 EE511-H   Advanced Analog IC Design 3.0 EE468 Dr. A. Bhattacharya
TA: Ms. LAKSHMANA, CHANDRAKALA;
Thu 9:15 AM - 12:15 PM
East - 135
22 EE512-D   Appl. Specific Integrated Circuit Design (ASIC) 3.0 EE461 Mr. A. Yang
Thu 12:15 PM - 3:15 PM
East - 107
23 EE520-A   Advanced FPGA Design and Implementations 3.0 EE461 Mr. A. Yang
TA: Mr. BASIREDDY, VENKATA REDDY;
Grader: Mr. KANDKUR, PRAJWAL DATTATRAYA;
Mon 3:15 PM - 6:15 PM
East - 150
24 EE520-B   Advanced FPGA Design and Implementations 3.0 EE461 Dr. J. Vasudevamurthy
TA: Mr. DIVI, KARTHIKEYA CHOWDARY;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
South - 308
25 EE520-C   Advanced FPGA Design and Implementations 3.0 EE461 Mr. A. Patra
Grader: Mr. KUMPATLA, HARI NAGA SARAN;
TA: Mr. BASIREDDY, VENKATA REDDY;
Sun 9:15 AM - 12:15 PM
West - 204
26 EE520-D   Advanced FPGA Design and Implementations 3.0 EE461 Mr. A. Patra
Grader: Mr. KUMPATLA, HARI NAGA SARAN;
TA: Mr. PATHAN, SHAHEBAZKHAN MEHBOOBKHAN;
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
West - 204
27 EE589-A   Special Topics: Communication Circuits and Systems 3.0 EE468 Mr. M. Bailey
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
East - 137
28 EE589-D   Special Topics: Space Time Coding for Wireless Communications 3.0 Dr. V. Bhaskar
TA: Mr. KAKANI, VENKAT SAI ARVIND;
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 134
29 EE589-E   Special Topics: ASIC Post Silicon Validation and High Speed Circuit Board Design 3.0 Mr. A. Patra
TA: Mr. BASIREDDY, VENKATA REDDY;
Grader: Ms. IFFATH AYESHA;
Sun 12:15 PM - 3:15 PM
West - 204
30 EE595-A   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. P. Hsu
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
West - 204
31 EE595-B   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. J. Kim
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
East - 150
32 EE595-C   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Y. Ren
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
East - 150
33 EE595-D   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. A. Pirooz
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
West - 204
34 EE595-E   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. P. Hsu
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
East - 150
35 EE595-F   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Y. Ren
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
West - 204
36 EE595-G   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Y. Ren
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 113
37 EE595-H   Electrical Engineering Capstone Course 3.0 Advanced graduate standing Dr. Y. Ren
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
East - 113
38 EE616-A   Design Verification with System Verilog 3.0 EE461 Dr. P. Hsu
TA: Ms. KOSARAJU, CHANDI PRIYA;
Sat 9:15 AM - 12:15 PM
East - 150
39 EE616-B   Design Verification with System Verilog 3.0 EE461 Mr. A. Yang
TA: Mr. THOTAPALLY, RAVI KUMAR;
Wed 9:15 AM - 12:15 PM
East - 150
40 EE616-C   Design Verification with System Verilog 3.0 EE461 Mr. A. Yang
TA: Mr. THOTAPALLY, RAVI KUMAR;
Grader: Mr. KANDKUR, PRAJWAL DATTATRAYA;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
East - 150


Dean: Mr. Connor, James |  RSS Feed

School of Business & Information Technology

Business Administration & Information Technology
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 ACC201   Principles of Accounting-I 3.0 CS150 or IT310 or IT200 Dr. F. Chu
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
South - 305
2 ACC201L   Basic Accounting Lab - I 1.0 Mr. Y. Shen
Fri 1:00 PM - 3:00 PM
East - 101
3 ACC202   Principles of Accounting - II 3.0 ( ACC201 or PBUS03 or PBUS06 ) and ACC201L Dr. F. Chu
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 137
4 ACC202L   Basic Accounting Lab - II 1.0 Mr. Y. Shen
Thu 1:00 PM - 3:00 PM
East - 101
5 ACC451   Intermediate Accounting-I 3.0 ACC202 Mr. C. Zhi
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
South - 306
6 ACC490   Introduction to Taxation 3.0 ACC201 or PBUS03 Mr. C. Zhi
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
South - 306
7 BUS400   Business Communication 3.0 ENGL101 Mr. M. Leinhos
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
East - 107
8 BUS445   Professional Development 3.0 ENGL101 Mr. J. Kas Osoka
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
South - 307
9 BUS460   Introduction to Business Analytics 2.0 Dr. J. Wu
Grader: Ms. SHINDE, SHWETA NAMDEO;
Fri 9:15 AM - 11:15 AM
South - 308
10 BUS460L-A   Business Analytics Lab 1.0 Mr. Y. Shen
Tue 9:00 AM - 11:00 AM
East - 117
11 DBA698   Dissertation - I 6.0 DBA602 Dissertation Advisor N/A
12 DBA699   Dissertation - II 6.0 DBA698 Dissertation Advisor N/A
13 DMG450   Fundamentals of Digital Media and Graphics 3.0 IT310 or IT200 Dr. B. Liu
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
East - 135
14 ECON202   Microeconomics 3.0 ENGL101 Dr. Y. Huang
Mon 3:15 PM - 6:15 PM
South - 306
15 FIN310   Fundamentals of Finance 3.0 ACC201 Mr. M. Aquilina
TA: Ms. MOZZAM, SHAHNOOR;
Fri 9:15 AM - 12:15 PM
South - 311
16 FIN450L   Financial Management SAP Lab 1.0 Mr. Y. Shen
Tue 1:00 PM - 3:00 PM
North - 905
17 FIN501-C   Financial Management 3.0 FIN310 or PBUS03 or PBUS06 Dr. S. Sinha
TA: Mr. ATRE, ANIRUDDHA MILIND;
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 109
18 FIN510-A   Investment Analysis 3.0 FIN501 Dr. J. Wu
TA: Ms. LAU, YUET HUNG;
Fri 12:15 PM - 3:15 PM
OEC - 600
19 FIN510-B   Investment Analysis 3.0 FIN501 Dr. J. Wu
TA: Ms. LAU, YUET HUNG;
Thu 12:15 PM - 3:15 PM
South - 311
20 FIN512   Financial Risk Management 3.0 FIN501 Dr. J. Wu
TA: Mr. LI, ZHONGLIN;
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
OEC - 600
21 FIN580   Portfolio Management 3.0 FIN501 Dr. J. Wu
TA: Mr. LI, ZHONGLIN;
Thu 3:15 PM - 6:15 PM
OEC - 600
22 HRM531   Human Resource Management 3.0 MGT201 or MGT310 or PBUS01 or PBUS05 Dr. B. Bishop

23 HRM531-A   Human Resource Management 3.0 MGT201 or MGT310 or PBUS01 or PBUS05 Dr. M. Ghazvini
TA: Mr. PARMAR, VIPUL KAMLESHBHAI;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
East - 136
24 IT200   Introduction to Computers and Digital Media 3.0 ESL401 Mr. L. Liu
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
South - 303
25 IT310   Introduction to Information Technology 3.0 IT200 or CS150 Mr. A. Yang
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
South - 306
26 IT370   Database Design and Development for Business 3.0 IT310 or PBUS04 Dr. K. Teng
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
South - 311
27 IT450-A   Enterprise Information System Fundamentals 3.0 IT310 or PBUS04 or PBUS07 or PBUS05 Dr. Y. Huang
TA: Ms. LAU, YUET HUNG;
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
South - 304
28 IT450-B   Enterprise Information System Fundamentals 3.0 IT310 or PBUS04 or PBUS07 or PBUS05 Mr. R. Sha
Grader: Mr. RAO, CHIRVIN BHARATKUMAR;
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
East - 150
29 IT553   Business Intelligence and CRM 3.0 CS470 or IT450 Dr. Y. Huang
TA: Ms. LAU, YUET HUNG;
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
South - 304
30 IT560   Enterprise Resource Planning (ERP) 3.0 IT450 Dr. S. Wu
Wed 3:15 PM - 6:15 PM
South - 304
31 LAW310   Introduction to Business Law 3.0 ENGL101 Dr. S. Fichera

32 MBA595-A   Business Administration Capstone Course 3.0 MGT530 Dr. F. Chu
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
OEC - 600
33 MBA595-B   Business Administration Capstone Course 3.0 MGT530 Dr. F. Chu
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 107
34 MGT460   Production and Operations Management 3.0 MGT310 or MGT201 or PBUS01 or PBUS05 Mr. J. Kas Osoka
TA: Ms. Liu, Pianpian;
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
South - 308
35 MGT460L-A2   Production and Operations Management SAP Lab 1.0 PBUS05 or PBUS05L Mr. J. Kas Osoka
TA: Mr. RAO, CHIRVIN BHARATKUMAR;
Fri 2:00 PM - 4:00 PM
East - 117
36 MGT480   Entrepreneurship 3.0 MGT201 or MGT310 or PBUS01 or PBUS05 Dr. J. Wu
Grader: Ms. SHINDE, SHWETA NAMDEO;
Thu 9:15 AM - 12:15 PM
South - 306
37 MGT501-A   Project Management 3.0 BUS501 or BUS460 Dr. J. Nysather
Sat 12:15 PM - 3:15 PM
East - 108
38 MGT501-B   Project Management 3.0 BUS501 or BUS460 Mr. J. Chaharbakshi
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 135
39 MGT530-B   Logistics and Operations Management 3.0 MGT310 or PBUS01 or MGT201 or PBUS05 Dr. S. Hyatt
Tue 9:15 AM - 12:15 PM
East - 134
40 MGT540   Management of Innovation 3.0 BUS501 or BUS460 Mr. M. Aquilina
TA: Ms. MOZZAM, SHAHNOOR;
Fri 12:15 PM - 3:15 PM
South - 311
41 MKT310   Principles of Marketing 3.0 ENGL101 Dr. H. Kardevani
Mon 6:15 PM - 9:15 PM
South - 307
42 MKT450   Marketing Management 3.0 MKT310 or PBUS02 or PBUS05 Dr. J. Nysather
TA: Ms. Liu, Pianpian;
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
East - 108


Dean: Mr. Connor, James |  RSS Feed

General Studies

Career Development
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 P450-A   Career Development 1.0 Mr. J. Kas Osoka
TA: Mr. SIDDIQUE, MOHAMMED KAREEMUDDIN;
TA: Mr. SABNIS, YOGESH VINAYAK;
Mon 6:15 PM - 7:15 PM
OEC - 600
Curricular Practical Training
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 CPT401   Curricular Practicum 1.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

2 CPT402   Curricular Practicum 2.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

3 CPT501   Curricular Practicum 1.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

4 CPT501-A   Curricular Practicum 1.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Dr. J. Weng

5 CPT502   Curricular Practicum 2.0 Refer to the instructions on the application and Agreement documents. Ms. L. Ochoa

General Education
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 ENGL101   Expository Writing 3.0 Mr. M. Leinhos
Mon 12:15 PM - 3:15 PM
East - 107
2 ENGL102   Critical Thinking 3.0 ENGL101 Dr. C. Tsao
Mon 9:15 AM - 12:15 PM
East - 107
3 ENGL115   Public Speaking 3.0 ESL401 or ESL401 Mr. M. Leinhos
Tue 9:15 AM - 12:15 PM
East - 109
4 ENGL220   Small Group Communication 3.0 ENGL101 Mr. M. Leinhos
Wed 9:15 AM - 12:15 PM
East - 107
5 HU230   Art Appreciation 3.0 ENGL101 Mr. M. Leinhos
Tue 3:15 PM - 6:15 PM
East - 108
6 HU240   Music Appreciation 3.0 ESL401 or ESL401 Dr. W. Chow
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
OEC - 600
7 HU250   News Reading 3.0 ENGL101 Dr. H. Kardevani
Mon 3:15 PM - 6:15 PM
South - 307
8 MATH201   Calculus-I 3.0 Pre-calculus subjects Dr. P. Kim
Wed 6:15 PM - 9:15 PM
East - 136
9 MATH202   Calculus-II 3.0 MATH201 Dr. P. Kim
Sat 3:15 PM - 6:15 PM
East - 107
10 MATH205   Differential Equations 3.0 MATH202 Dr. B. Liu
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 107
11 MATH208   Statistics 3.0 Pre-calculus subjects Dr. J. Kim
Fri 3:15 PM - 6:15 PM
East - 136
12 PHYS201   Physics - I 3.0 MATH201 Mr. M. Bailey
Tue 6:15 PM - 9:15 PM
East - 136
13 PHYS201L   Physics Lab - I 1.0 Mr. K. Rao
Dr. A. Chen
LA: Mr. RAO, KARTHIK MAHESH;
Tue 12:15 PM - 3:15 PM
West - 233
14 SOC201   California History 3.0 ENGL101 Mr. M. Leinhos
Mon 9:15 AM - 12:15 PM
East - 134
15 SOC250   Public Administration 3.0 ENGL101 Mr. M. Leinhos
Wed 3:15 PM - 6:15 PM
East - 134
16 SOC260   Civilization and Urbanization 3.0 ENGL101 Mr. D. Bradley
TA: Ms. Liu, Pianpian;
Wed 12:15 PM - 3:15 PM
East - 109


Others

Pre-Business
# Course # Online Title Credits Prerequisite Instructor TA/Grader Time Classroom
1 PBUS05-B   Essentials of US Corporate Business Management 0.0 Dr. D. Paul
Thu 6:15 PM - 9:15 PM
South - 303
2 PBUS06-B   Essentials of US Corporate Accounting and Finance 0.0 Dr. F. Chu
Fri 6:15 PM - 9:15 PM
South - 306


Back to top
©2017 Northwestern Polytechnic University. All rights reserved. OSCII V2.1.1.12